Często zadawane pytania – FAQ

Nadal masz wątpliwości? Sprawdź najczęściej zadawane pytanie by poznać naszą technologię bliżej!

Czy płytki kolczaste można wbijać młotkiem na budowie?

Nie. Płytki posiadają bardzo dużo kolców, które muszą być wprasowane równocześnie pod kątem prostym. Jest to możliwe wyłącznie na prasach o nacisku minimum 23 tony. Przy wciskaniu płytek w węzły musi być też zachowany kształt wiązara, tak aby elementy miały powtarzalne wymiary i całkowicie zgodne z projektem całej konstrukcji. Z tych względów wiązary wykonuje się w fabryce na specjalnych stanowiskach, które zapewniają dwie funkcje:
a) są szablonem wiązara,
b) wprasowują płytki w węzły.

Czy zakład wiązarów może przeprojektować konstrukcję dachu na wiązary ?

Tak. Każdy zakład prefabrykowanych wiązarów zatrudnia wyszkolonych konstruktorów, którzy mogą dokonać odpowiednich zmian w projekcie.

Czy inwestor powinien kupić drewno do wykonania wiązarów ?

Nie. Wiązary są prefabrykatem i dostawca sprzedaje gotowy, kompletny wyrób, podobnie jak przy sprzedaży innych elementów jak okna, drzwi itd. Dzięki temu inwestor nie musi się martwić o zakup materiału. Jest też jasno określone kto gwarantuje za jakość więźby. Nie ma sytuacji gdy cieśla wskazuje, że winny jest tartak a ten zaś, że cieśla wznoszący więźbę.

Czy inwestor musi kupić gwoździe, okucia ciesielskie, impregnat ?

Nie. Wszystko, co potrzebne do więźby zapewnia zakład prefabrykacji wiązarów. Inwestor nie musi się o nic troszczyć. Dzięki kompleksowej usłudze znany jest też z góry dokładny koszt więźby.

Kiedy należy zamawiać wiązary na dom ?

Z uwagi na sezonowość prac w budownictwie warto zamówić więźbę 2-3 miesiące przed planowanym montażem. Jest to szczególnie istotne w okresie ostatnich miesięcy roku, gdy mogą występować dłuższe okresy oczekiwania na realizację zamówień.

Jak można sprawdzić, że w wiązarach użyto płytek Mitek ?

Wszystkie płytki kolczaste Mitek Industries mają wytłoczone symbole. Są to widoczne oznaczenia: GNA20, T150, M14 lub M16S.

Czy można zamówić wiązary z płytkami ze stali nierdzewnej ?

Tak. W ofercie Mitek występują płytki ze stali nierdzewnej (najpopularniejsze – typ M16S).

Czy można zastąpić płytki kolczaste w wiązarach sklejką lub płytkami do gwoździowania ?

Nie. Użycie innych łączników wymaga sporządzenia całkiem nowego projektu konstrukcji.

Czy konstrukcja z wiązarów łączonych płytkami kolczastymi jest trwała  ?

Ponieważ sama technologia została wynaleziona w latach 50-ych ubiegłego wieku nie ma na świecie starszych realizacji podobnie jak nie ma średniowiecznych zamków np. z płytami kartonowo-gipsowymi, bloczkami z betonu komórkowego czy izolacją ze styropianu. Bardzo stare więźby dachowe były wykonywane bez użycia  gwoździ i metalowych okuć ciesielskich Obecnie wykonywane więźby mają jednak bardzo wiele łączników stalowych i trudno oceniać ich trwałość przez analogię do zabytkowych konstrukcji drewnianych.

Czy wiązary z płytkami można stosować w polskich warunkach klimatycznych  ?

Konstrukcje z płytkami kolczastymi są powszechnie używane w krajach, gdzie panują dużo ostrzejsze i dłuższe zimy i gdzie wieją częściej mocniejsze wiatry. System ten jest dominujący od dziesięcioleci m.inn. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Kanadzie, w Szkocji, na Alasce.

Czy można kupić same wiązary bez montażu ?

Tak. Zakłady wiązarów sprzedaje prefabrykowaną konstrukcję z montażem lub bez.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *